Lesní střípek 59

Půlka prázdnin se nám blíží a mě to přivádí k úvahám nad tím, co se vlastně skrývá za tím „prázdninovým pocitem“?

Určitě si ten pocit všichni vybavíte z dětství – nekonečně dlouhé slunečné dny, strávené převážně venku…výlety, putování, objevování…chalupy, tábory, dovolené s rodinou…čtení knih na zahradě, ležení na dece u vody, sbírání hub a borůvek…No, mohla bych dlouho pokračovat.

Každý máme své specifické vzpomínky závislé na tom, v jaké rodině jsme žili a jak jsme byli zvyklí trávit svůj volný čas, ale ten „prázdninový pocit“ je pro všechny z nás společným jmenovatelem.

Účastníci na lesní terapii často zmiňují, že je pozvánky, které si během naší vycházky zkoušejí, navrací pocitově do dětských let a do tohoto bezstarostného a uvolněného nastavení mysli, které zažívali naposledy jako děti a od té doby možná jen sem tam, vzácně. Je to pocit, že je nám k dispozici všechen čas světa, že ten svět je tu pro nás, abychom jej zkoumali a poznávali, že je jakýmsi hřištěm pro naše experimenty a sny.

Zároveň vůbec nemusí jít o nic velkolepého, není třeba cestovat nikam daleko a vymýšlet nějaké speciální adrenalinové zážitky – cožpak nám jako dětem nevznikaly světy v hlavě díky naší fantazii a neoživovaly „obyčejný“ prostor kolem nás, který se proměňoval v tajemné zakleté hrady, neprostupné džungle a dračí sluje? Nebyl snad každý brouček předmětem fascinovaného pozorování a každý vrchol hory zdoláván podobně vážně jako při horolezecké expedici?

I když jsem toho během pozdějších let také hodně procestovala a zažila, tak tu intenzitu dětského vnímání se mi už málokdy dařilo napodobit a uchovat si vzpomínky natolik živé a barvité. Nakonec docházím k tomu, že rozhodujícím faktorem muselo být to, jak jsem jako dítě dokázala vnímat naplno, zcela ponořená v přítomném okamžiku a zabraná do dané situace a činnosti všemi smysly a pozorností. Právě to totiž vytváří onen pocit prostorové nekonečnosti i bezčasí.

A to jsou kvality, ke kterým se vracíme právě i během lesních terapií. Najednou děláme aktivity, které by nás vůbec nenapadlo dělat, protože jsme přece dospělí. Protože tohle je přece pro děti. Protože je to „přitom taková blbost“. Protože je to moc jednoduché až banální. Protože máme na práci důležitější věci a naše hlava nám neustále nabízí neodkladné povinnosti, veledůležité problémy, filozofická témata k řešení, vztahové trable, finanční krize, politické hrozby, rodinné rozepře…anebo alespoň nekonečnou studnici našich vlastních nedostatků, které je třeba „řešit“ I venku v přírodě, i na dovolené, i v lese. Všude a pořád.

Ale při lesní terapii to moc nejde – naštěstí. Tam nás struktura vycházky drží neustále v zapojení našich smyslů, imaginace a prožívaných pocitů. Navrací nás k cítění a k vnímání za myslí. To je v dnešní době moc potřeba. Taková extra porce „prázdninového pocitu“. Nemyslíte? Tedy – necítíte to taky tak?