Lesní střípek 67

Svítící listy…

…těm jsem opravdu nemohla odolat. Seděla jsem onehdy v lese u svého nejoblíbenějšího velikého buku (je to ten, který je na úvodní fotce této stránky) a najednou mne upoutalo světlo prosvítající skrze jednotlivé spadané listy na zemi. Připomněly mi stínítka lamp nebo stínové divadlo… Světlo zvýrazňovalo žilnatinu listů a zároveň měl každý list svoji jedinečnou barvu, tvar, velikost, strukturu… Takže jsem nějaký čas strávila jejich focením, tak, aby vynikly co nejvíce.

Focení mě dokáže pohltit, už mnoho let to tak mám, ačkoliv nejsem ani vzdáleně profesionál, nikdy jsem ani nevlastnila opravdu dobrý fotoaparát typu zrcadlovka a poslední roky fotím víceméně už jenom na mobil. Vím, že focení nás dokáže dostat do velkého zaujetí touto činností a umí nám občas pěkně zúžit pozornost a vlastně nás (možná paradoxně) odvést pryč od toho, co je před námi.

Špatně se to vysvětluje, ale asi víte, co mám na mysli – známým příkladem jsou legendární japonští turisté, kteří většinu dovolené tráví zachycováním reality na svá zařízení, aby si pak až doma prohlédli, co na té dovolené vlastně měli možnost vidět a zažít.

Tak takhle to nechceme. Proto během lesních terapií vyzývám účastníky k tomu, aby si nejen ztlumili zvuky svých telefonů, ale aby je raději vůbec nevytahovali, ani na focení, ke kterému to může svádět, když je ten les tak fotogenický… Většinu z nich by to opravdu vrátilo opět z těla do hlavy.

Ale věřím, že se dá fotit i trochu jinak. Vědoměji. Tak jako je to se vším… Můžeme si v tu chvíli uvědomovat zároveň činnost i okamžik a objekt, které jsou přítomny. Můžeme být vtaženi do kreativního procesu a přitom i ponořeni do smyslového vnímání a prožívání. Chce to trochu tréninku a bdělosti, ale je to možné. Jako bychom v tu chvíli naši pozornost „rozdvojili“ na dva proudy, na dva samostatně běžící děje, kdy si neustále uvědomujeme oba dva.

Zkusíte to, až budete příště v přírodě něco fotit? Zkusíte být všímaví vůči tomu, co v tu chvíli zvěčňujete? Bez propadání se do čistě technických úvah a odpojování se od toho, co máte přímo před nosem, respektive před objektivem…?

Podzim nám k tomu dává díky své nádheře skvělou šanci.